Skip navigation.
International Musicians Seminar

Participants

Masterclasses 2020

Maestri: András Keller & Gerhard Schulz (violin), Kim Kashkashian & Thomas Riebl (viola), Steven Isserlis & Steven Doane (cello), Ferenc Rados & Rita Wagner and Richard Egarr & Kirill Gerstein (piano and chamber music) 

Class Pianists and Assistants: Emese Mali, Gretel Dowdeswell, Chiao-Wen Cheng, Sophia Rahman and David Waterman

Violin

Armstrong, Jeffrey

Aronian , Eva

Dalene, Johan

Ducrot, Eoin

Duval, Irène

Earl, Emily

Emson, Amber

Finck, Willa

Foon-Dancoes, Aliayta

Fu, Leonard

Garde, Clara

Geka, Magdalena

Göckel, Anna

Harvey, Natalia

Holm, Alva

Ivy-Pemberton, Alice

Janicki, Amia

Kadesha, Jonian Ilias

Kruchió, Eszter

Mizuta-Spencer, Hana

Mohri, Fumika

Moon, Jason

Müller, Johanna

Oliverson, Aubree

Ríkharðsson, Ísak

Robin, Olivier

Roos, Tanja

Rørmark, Gustav

Schäffer, Susanne

Smart, Callum

Smirnov, Dmitry

van Loenen, Pieter

Varga, Oszkár

Warren, Luther

Wu, Christine

Zavaro, Eva

Zuckerman, Philip

Viola

Blanchon, Cynthia

Fauss, Erik

Fossnes, Njord Kårason

Hargreaves, Bethany

Hatton, Celia

Husum, Marthe

Isaacs, Brian

Iscuissati, Gabriel

Jensen, Jossalyn

Loeb, Clara

Marzadori, Sara

McFarlane, Alexander

McKenzie, Simon

Park, Julie

Pharoah, Connie

Radian, Gili

Schulte-Beckhausen, Pauline

Soulez Larivière, Sào

Swenson, Nicholas

Traché, Pierre

Wang, Yanan

Cello

Alin, Joseph

Botn Semi, Brage

Calver, Maxim

Carter, Willard

Cooper, James

Fung, Zlatomir

Go, Daniel Hamin

Grier, Indira

Guðmundsdóttir, Geirþrúður

Hunter, Vashti

Jongen, Bas

Kanneh-Mason, Sheku

Kim, Connor

Kits, Marcel

Kowalski, Madelyn

Krolik, Jonah

Matuska, Flóra

Millett, Eliza

Narzillaev, Dilshod

O’Halloran, Sinead

Pogossian, Edvard

Posner, Tim

Raymond-Friset, Noemi

Taback, Macintyre

Wang, Guillaume

Winiarski, Kristina

Piano

Anikina Suran, Lana

Berecz, Mihály

Borges, Pedro

Buratto, Luca

Cheng, Wanting

Da Costa, Raúl

Dani, Imre

Gologan, Andrei

Horváth, Benedek

Kanneh-Mason, Isata

Klett, Martin

Kuppen, Rik

Linnik, Denis

Lukinov, Nikita

Mak, Jonathan

Noack, Florian

Opalio, Chiara

Preat, Antoine

Stychkina, Alexandra

Xu, Yundi